Útulně s bytovým textilem

Látky do interiéru určitě patří. Bydlení je s nimi tak nějak útulnější, teplejší a vlídnější. Možnosti textilu v bytě jsou velmi rozmanité. Celkem samozřejmostí je povlečení na postele. To může totiž hodně dotvářet charakter ložnice. Jestli chcete mít vše pěkně sladěno, není na škodu mít povlečení stylově podobné zařízení ložnice.

Stylu Provence a venkovsky zařízenému útulnému interiéru rozhodně sluší povlečení s květinovými vzory, případně s károu. Zajímavé je pořízení oboustranného povlečení, které má jeden vzor z jedné strany a jiný z té druhé. Pak si totiž můžete ustlat na dva způsoby a mít ložnici každý den malinko jinou.


Povlečení a textil do ložnice

foto: Blancheporte.cz

foto: Blancheporte.cz

Velmi krásné povlečení s květinovým vzorem se dá koupit například v obchodě Blancheporte.cz, přesně podle našeho vkusu. Co se barev týče, záleží samozřejmě na charakteru ložnice a taky na vašem vkusu, ale obecně se dá říct, že do ložnice by se měly volit barvy spíš tlumenější a světlejší, aby se v ní dobře odpočívalo a nevzbuzovala přílišnou smyslovou stimulaci, když máte relaxovat.

Co se materiálů týče, stále asi vede bavlna. Je příjemná na dotek, větrá a pokud je navíc v provedení krepu, máte i po starostech s žehlením. Na zimu je ideální flanel, protože úžasně hřeje. Na léto si zase můžete dopřát trochu víc luxusu se saténovým povlečením, které na první dotek naopak chladí. Co se prostěradel týče, k romantickému Provence stylu se nejvíce hodí prostěradla s převisem, nebo chcete-li se sukýnkou. Jednak jsou praktická z očividného důvodu – není vidět pod postel, ale taky skvěle vypadají. Bohužel je u nás téměř nemožné je sehnat, pokud si je sami neušijete nebo nenecháte ušít.

[nggallery id=13]

 

Zvláštní kapitolou textilních doplňků do ložnice jsou pak přehozy. Jsou perfektní, pokud chcete mít ložnici uklizenou a nemáte kam schovávat peřiny. Přehoz se hodí přes postel i s peřinami a vše vypadá krásně upraveně. Doplnit se může i dekoračními polštářky ve stejném dekoru.

foto: Blancheporte.cz

foto: Blancheporte.czfoto: Blancheporte.cz foto: Blancheporte.czfoto: Blancheporte.cz

 

 

foto: Blancheporte.cz

foto: Blancheporte.czfoto: Blancheporte.cz

Něco na okna

Kromě povlečení se samozřejmě za běžně využívaný bytový textil mohou považovat záclony a závěsy. V současných interiérech už se ale nejedná o těžkopádné hrubě vyšívané záclony s mohutnými květinovými vzory nebo závěsy z těžkých materiálů (kromě míst, kde je to vhodné kvůli jejich vlastnostem – zatemnění, tepelná či zvuková izolace). Vedou spíše závěsy voálového typu, spíše průsvitné, lehké, nezatěžují interiér. Velice stylové jsou třeba průsvitné vyhrnovací rolety, kterým se taky říká římské. Bývají zpravidla svisle prošité po krajích, při vyhrnování se po určitých úsecích (třeba 10 cm) vrství na sebe a vytvářejí moc pěkný efekt. Nemusejí být dole jen rovné, jak je vidět na druhém obrázku, ale klidně mohou být ukončené do cípu, což pak dělá ono řasení ještě zajímavějším. Tyhle rolety se upevňují přímo do okna, lépe řečeno na, takže ani nezavazí při jejich otvírání. Na plastová okna se dají připevnit na běžně dostupné samolepicí háčky, na které se pověsí tyč).

V možnostech dekorování oken je toho samozřejmě více, a pravděpodobně se tomuto tématu budeme věnovat ještě v některém budoucím článku samostatně.

Něco ke stolování

 

I do jídelny nebo jídelního koutu se dají pořídit látkové doplňky, s kterými bude hned vaše stolování útulnější. K venkovskému stolu a židlím z masivního dřeva se rozhodně hodí látkové prošívané sedáky se zavazování na mašličku zezadu židle. Jednak budete mít měkoučko, do kterého se můžete posadit vy vaše návštěvy, ale taky to krásně vypadá. Pro sváteční příležitosti, jako jsou třeba momentálně aktuální Vánoce, není špatné použít delší ubrus. Dodá takový sváteční punc. Pokud tedy máte masivní židle a ne polstrované, můžete si cosi jako „polstrování“ dokoupit. Prodávají se přehozy na židle, které vypadají taky úžasně a dodají stolu slavnostnější ráz.

 

foto: Blancheporte.cz

foto: Blancheporte.cz

 

Barvy a materiály

Co se využití barev a materiálů týče, existují trendy, které se mírně obměňují, primárně ale hlavní úlohu hraje váš vkus a zařízení místnosti, kam textilní doplňky umisťujete. Decentní, světlé barvy se hodí do světlých místností, kde jdou podobné barevné tóny ruku, jde ale určitě vsadit taky na kontrasty, pokud máte odvahu. Na paletě si můžete najít takzvané doplňkové a kontrastní barvy. Doplňkové jsou takové které se na spektru pohybují kolem vytyčené barvy, kontrastní jsou právě na opačném konci spektra.

foto: Blancheporte.cz

Přehoz na křeslo – foto: Blancheporte.cz

U materiálů hraje roli styl zařízení. Dalo by se říct, že přírodním materiálem nic nepokazíte, ale většinou budete mít víc starostí s údržbou, protože přírodní materiály se obvykle více mačkají, syntetika je naopak „namíchaná“ tak, aby s ní bylo co nejmíň práce. Tam, kde ale látka přichází více do styku s kůží (povlečení, sedáky na židlích, přehozy přes postele nebo sedačky) se přírodní materiály hodí, protože jsou prodyšnější.

 

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz