Tvoříme adventní věnce

Blíží se první advent, který letos vychází na neděli 2.12. 2012. V tento den by si lidé, kteří dodržují tradice měli na svém adventním věnci zapálit první svíčku. Ačkoli je adventní věnec tradice ryze náboženská, jako ostatně celé Vánoce, dodržují ji u nás spousty lidí, bez ohledu na to, zda jsou věřící nebo nikoli. Jaká je ale ve skutečnosti symbolika adventního věnce a jak by měl správně vypadat?

 

 

 

Symbolika adventního věnce

foto: 1.bp.blogspot.com

foto: 1.bp.blogspot.com

Správný adventní věnec má kulatý tvar a je pokrytý zelenými větvičkami jehličí nebo jiné celoročně zelené rostliny. Na věnci jsou umístěny čtyři svíčky. Tři by měly být nachově fialové a ta čtvrtá růžová. První fialová svíce se zapaluje čtvrtou neděli před Vánoci. Každou další neděli se postupně vypalují fialové svíčky a tu poslední neděli před Štědrým dnem se zapálí ta růžová. Na Štědrý den se pak doprostřed věnce přidá a zapálí pátá a poslední svíčka, která by měla mít bílou barvu. Celý koncept věnce má svůj hlubší význam.

 

  • Věnec je kulatý. Kruh jako tvar představuje věčný kruh života a znovuzrození, tak jako na jaře květina vyroste, v létě vykvete, na podzim uvadne, aby si přes zimu odpočala a na jaře mohla opět vyrůst.
  • Zelené větvičky, kterými se věnec pokrývá symbolizují život, který stále trvá, i když se v zimě zdá být příroda jakoby bez života, některé rostliny stále žijí a rostou.
  • Čtyři fialové svíce na věnci mají také svou symboliku. První neděli se zapaluje fialová svíce, která značí naději, druhou neděli druhá fialová svíce, který představuje lásku, třetí neděli je to třetí a poslední fialová svíce, která reprezentuje radost. Růžová svíce, která se zapaluje poslední neděli před Štědrým dnem je symbolem modlitby za mír.
  • Bílá svíčka, která se přidává na Štědrý den je pak oslavou narození Ježíška.

 

Dnes už samozřejmě nejsou barvy svíček ani celkový koncept adventního věnce dodržovány s takovou přesností a věnce mají různou i moderní podobu, klidně i bez zelených větviček a barvu svíček si každý volí podle zbývajících vánočních dekorací, které používá.

Netradiční adventní věnec - foto: 4.bp.blogspot.com

Netradiční adventní věnec – foto: 4.bp.blogspot.com

 

Většinou to bývá červená, zlatá nebo bílá. Použít ale jdou i jiné barvy. I rozmístění svíček bývá různé. Někdo volí standardní, kdy jsou svíčky rozmístěny jakoby do čtverce po obvodu věnce, někdo je dává všechny vedle sebe na jednu stranu. Záleží, jak se vám věnec nejvíce líbí. I tradice zapalování svíček není zcela už zcela jednotná. Správně by se měla každá svíčka nechat danou neděli zcela vyhořet. Někdo ji vždy zapálí, nechá kousek odhořet a sfoukne, postupně pak každou další neděli zapaluje dvě, tři a čtyři svíčky. Jen málokdo už dnes také přidává pátou bílou svíčku. Pokud ale přesto chcete letos ozdobit svůj stůl vlastnoručně vyrobeným adventním věncem, tady je návod, jak si ho můžete vyrobit.

 

Návod na výrobu adventního věnce

Budete potřebovat:

 

  • Korpus jako základ na věnec. Prodávají se buď bílé polystyrenové, které jsou levnější, ale bílá barva pod zeleným jehličím září, pokud někde při omotávání vynecháte; nebo slaměné, které jsou přírodní, nejsou pod zelenými větvičkami tolik vidět. Padá z nich ale při úpravě smetí.

 

Slaměný korpus na věnec - foto: svatba-stylove.cz

Slaměný korpus na věnec – foto: svatba-stylove.cz

Polystyrenový korpus na věnec - foto: novopol.cz

Polystyrenový korpus na věnec – foto: novopol.cz

 

  • Čtyři stejné adventní svíčky. Mohou být buď klasické stejně vysoké válečky, nebo válečky se sestupnou výškou (první neděli zapálíte tu nejvyšší a necháte dohořet na výškovou úroveň té další, druhou neděli zapálíte tyto dvě a opět necháte dohořet na úroveň třetí atd.). Někdo volí místo válečků svíčky kulaté.

 

Klasické válcové svíčky na adventní věnec - foto: jxs.cz

Klasické válcové svíčky na adventní věnec – foto: jxs.cz

 

  • Drát na omotávání (ideálně zeleně potažený, aby byl co nejméně vidět v jehličí.

 

Zelený potažený drát - foto: bilyraj.ofdn.cz

Zelený potažený drát – foto: bilyraj.ofdn.cz

 

  • Štípací kleště na drát

 

Štípací kleště - foto: profiobchod.net

Štípací kleště – foto: profiobchod.net

  • Jehličí nebo jiné zelené větvičky, třeba z tisu nebo túje.

 

Větvičky jehličí - foto: mistoprozivot.cz

Větvičky jehličí – foto: mistoprozivot.cz

  • Bodce na svíčky (prodávají se zlaté nebo stříbrné podle potřeby)

 

Zlatý bodec na svíčky - foto: e-pedig.cz

Zlatý bodec na svíčky – foto: e-pedig.cz

 

  • Drobnosti na ozdobení věnce. Mohou to být skořápky od vlašských ořechů, arašídy, nakrájené sušené plátky pomeranče nebo jablka, celé stonky skořice, hvězdice badyánu, navázané mašličky, šišky, sušené červené bobule nebo šípky a cokoli dalšího, co se vám na věnci bude líbit.
  • Tavnou pistoli s náplněmi (touto pistolí budete na věnec přichycovat dekorace)
Tavná pistole s nasazenou náplní - foto: zlatnicepardubice.cz

Tavná pistole s nasazenou náplní – foto: zlatnicepardubice.cz

 

Postup

Postup je poměrně jednoduchý, ale pokud jste to nikdy nedělali, můžete mít ze začátku trochu problém vše zkoordinovat, než dostanete cvik. V podstatě nejprve na korpus věnce napevno navažte drát a k němu začněte postupně klást větvičky jednu přes druhou, aby co nejlépe ze všech stran překrývaly korpus a nikde z něj nic nevyčuhovalo. Berte to jakoby na patra. Vždy nasaďte větvičky a omotejte je drátem, nasaďte další patro a opět omotejte drátem. Tím budou větvičky držet na svém místě. Pokud by vám tento postup nešel, zkuste si někoho přizvat a práci rozdělte. Vy například přikládejte větvičky a vždy je přidržte, aby je mohl váš asistent omotat drátem. Pokud máte pichlavé jehličí, možná se vám budou hodit také rukavice. Po tvorbě věnce můžete mít také ulepené ruce od smoly, takže s tím počítejte.

 

Věnec pak ve výsledku může vypadat třeba takto, jako ty naše:

Adventní věnecAdventní věnec 2

 

Pár praktických rad na závěr

Věnec vyrobený z čerstvě natrhaného jehličí vám má vydržet čtyři týdny. Tak to ale nefunguje. Je nutné počítat s tím, že bude postupně opadávat, takže pokud nemusíte, nepřesouvejte ho. Jak bude jehličí vysychat, bude opadávat. Věnec můžete položit na nějaký decentní tác, abyste případně jehličí zachytili na něj. Jinak můžete občas zkusit věnec orosit vodou, aby tak rychle neosychal.

Níže v galerii najdete pár inspiračních obrázků, jak mohou adventní věnce, ať už tradiční nebo netradiční vypadat:

[nggallery id=12]

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz