Stylové rolety

johnsonwindowcoverings.blogspot.com

Mezi interiérové doplňky které mohou výrazně dotvářet vzhled místnosti patří také stínění oken. Holá okna nepůsobí jenom chladně, ale také prázdně. Navíc jsou docela nepraktická. V létě pak máte doma vedro od pařícího sluníčka, kde kdo vám může koukat do oken, takže nemáte žádné soukromí, hlavně v noci, když svítíte.

Řešení se nabízí poměrně dost, od klasických záclon, voálových závěsů, žaluzií až po rolety. Vybírat je tedy z čeho. Každá varianta určitě něco do sebe. Jen je potřeba si ujasnit, co vlastně od stínění očekáváte. Některé jsou spíše designové, jako jsou třeba voálové závěsy, jiné jsou zase spíš praktické a vzhledu toho tolik nedají. rolety_den_noc_vzor4

U rolet je to ale tak napůl, hlavně u některých druhů, protože rolety už dnes nejsou jenom jednoduchý kus jednobarevné látky, co se roluje nahoru. I když podle definice rolet se jedná o stínící a v některých provedeních taky bezpečnostní prvek na okna. Dále se pak dělí na interiérové a exteriérové. My se podíváme na interiérové rolety, protože právě ty se mohou stát efektním doplňkem s prakticým využitím.

 

Jaké rolety si ale vybrat?

Jestli se rozhodnete pro rolety, máte na výběr buď klasické látkové rolety, stylové římské rolety, úplně zatemňovací rolety, které jsou z neprůhledného materiálu a utěsněné po krajích, aby nepropouštěly světlo nebo novější dvojité rolety den a noc.

Látkové rolety

Látkové rolety jsou ty klasické rolovací, z různě barevných látek, dnes už i z různých materiálů, které mohou být zatemňující nebo propouštět jistou měrou světlo. Nechybí ani bohaté možnosti vzorů, takže se vlastně dají pořídit úplně do libovolně zařízeného interiéru.

Foto: www.archiexpo.com

Foto: www.yinziblinds.com

 

Rolety den a noc

Rolety den a noc jsou vůbec nejnovějším typem rolet, které vypadají také nesmírně efektně. Rolety jsou tvořené dvěma vrstvami, které se překrývají, přičemž obě vrstvy jsou pruhované, střídají se na nich různě barevné nebo vzorované pruhy z plné látky a průsvitné pruhy, které pouštějí světlo. Jejich různým přkrýváním dochází k plynulé regulaci světla v místnosti. Rolety se dají také vysouvat nahoru. Ovládání je podobné jako u žaluzií, tedy řetízkem. Jsou snadné na údržbu, protože jsou bývají vyrobené z umělé tkaniny, kterou stačí přetírat suchou nebo vlhkou hadrou. Jsou tedy jakýmsi kompromisem mezi designovými roletami, které interiér zútulňují a praktičností žaluzií.

Foto: elitewf.com

Foto: garol.cz

Rolety den a noc se dají snadno instalovat jak na strop, tak i na stěny. Ovládání se přitom dá umístit na obě strany. Pokud budete vybírat šířku, je potřeba vědět, že uváděnou šířkou je myšlená šíře látky. Celá konstrukce s horní lištou je pak o necelých 5 centimetrů delší.

Foto: www.aliexpress.com

living room

Foto: www.indiamart.com

 

Římské rolety

Římské rolety fungují malinko odlišně. Látka se u nich neroluje na hřídel, ale po daných úsecích se vrství na sebe, což vytváří moc pěkný efekt. U římských rolet se dá také vybírat z množství barev, propustnosti světla a vzorů. Na oknech vypadají nesmírně útulně.

Foto: risalafurniture.ae

Foto: www.deans-electric-blinds.co.uk

 

Info: Garol.cz

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz