Stylová vrata jako součást domu

foto: www.wellhome.com

Bez garáže nebo alespoň garážového stání se dnes neobejde téměř žádný domek. I ty skutečně stylové musejí účelně přiznat prostor pro parkování auta. Není přitom ovšem vůbec nutné, aby i tak ryze účelová věc, jako jsou garážová vrata hyzdila dům. Je přitom jedno, jestli máte garáž jako součást domu, nebo samostatně stojící. Současná doba docela přeje příjemně vizuálně zpracovaným vratům.

Vizuální stránka samozřejmě většinou nehraje u garážových vrat klíčovou roli. Člověk na ně má určitě i svoje praktické nároky, jako je bezpečnost prostoru za nimi před vlámáním zlodějů, tepelná izolace nebo snadnost či složitost montáže. Jednotlivé parametry se ale s hezkým provedením rozhodně nevylučují.

foto: designbuildrealtycorp.com

Oblíbená je kombinace horních prosklených panelů a spodních plných – foto: designbuildrealtycorp.com

Sekční garážová vrata

Na domech – moderních i klidně typu country nebo cottage se dají úspěšně používat garážová vrata sekční. Tenhle typ je hodně oblíbený, protože kombinuje všechny výhodné a žádoucí praktické vlastnosti a k tomu taky atraktivní design.

 

Jak fungují

U sekčních garážových vrat je to tak, že se skládají z několika panelů, které jsou vždycky tvořeny dvěma ocelovými plechy, které jsou sendvičově vyplněny polyuretanovou pěnou, coby tepelnou izolací. To z praktického hlediska znamená dobré zateplení garáže a současně taky bezpečnostní bariéru proti zlodějům. Pokud jde o princip otevírání vrat, většinou se zasouvají po kolejnicích ke stropu. Ani otevřené tak většinou ničemu nezavazí, pokud byste vyloženě ke stropu nechtěli něco věšet.

foto: garagedoorwashingtondc.info

foto: garagedoorwashingtondc.info

Z estetického hlediska se pak povrchové plechy dají buď barvit na nejrůznější odstíny, nebo je možné je potahovat fóliemi, dokonce strukturovanými, které imitují strukturu a barvu dřeva nebo štukovaných omítek. Fólie jsou hodně odolné proti UV záření i teplotním změnám, takže by vrata měla vydržet krásná. Navíc se dají vybírat různé panely – od kazetových až po lamelové, hladké nebo s průhlednými okýnky. Jedná se tudíž o hodně kvalitní garážová vrata. Vzhledově pak vypadá velmi dobře, pokud se barva vrat sladí třeba se střechou nebo s okenními rámy a dveřmi na domě.

 

Vrata Univers

Pokud by se u nás vybírala garážová vrata, dá se určitě najít spousta firem, které je nabízejí. Jednou z nich je pak taky Univers, která prodává česká vrata a to vždycky na míru za ceny typizovaných modelů. Stačí se podívat na jejich garážová vrata ceník. Univers se pyšní také dobrou reputací zhruba tisícovky namontovaných vrat ročně, což z ní dělá špičku trhu. Navíc mají v nabídce tak širokou škálu designů, že se dají nakombinovat skutečně na každý dům. Z praktického hlediska mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Mezi jednotlivými panely vrat nevznikají tepelné mosty a vrata ve spojích nepromrzají. Co asi potěší je rychlé dodání zhruba do tří týdnů, což je na vrata na míru dobrý výkon.

Foto: Univers.cz

Foto: Univers.cz

 

Ovládání vrat

Ovládání bývá u sekčních garážových vrat řešeno na elektřinu, což je určitě nejpohodlnější. Je ale určitě jasné, že je potřeba se do garáže nějak dostat, i když třeba vypnou proud, což bývá provedeno buď nouzovým odblokováním nebo vnější klikou.

foto: www.onsitespraying.co.uk

Průhlednými panely jde dovnitř garáže světlo, takže nemusí mít ani další okna: foto: www.onsitespraying.co.uk

 

Odstíny dřeva

Pokud jsou vrata potažená fólií, dají se vybrat různé dřevěné odstíny, které se dají sladit třeba s odstíny dřeva okenních rámů a dveří. U firmy Univers jsou to odstíny mahagon, tmavý dub, zelený nebo zlatý dub a také hodně tmavý odstíny wenge.

 

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz