Persie: Interiéry tisíce a jedné noci

Přímo pohádkově vypadají interiéry, které mají svůj základ v perských vzorech a orientálním nábytku. Sice je pravda, že ne každý zvládne nebo chce mít svůj domov zařízený v tomhle stylu, protože orientální znamená hodně zdobný a to ještě ke všemu se sytými barvami. Pokud byste ale přece jenom zatoužili po pohádkovém domově ve stylu Tisíce a jedné noci, máme pro vás pár tipů, jak na to.

Když se řekne pohádky tisíce a jedné noci, nejspíš si vybavíte krásnou Šeherezádu, harém, bohatého šejka s turbanem, a samozřejmě zdobné interiéry paláce. Zlatem vyšívané hedvábí, vyřezávané stolky, orientální lampy osvětlující místnost. Snad každý si představí alespoň nějaký aspekt, který je typický pro orientální interiéry. Pojďme je tedy dát dohromady.

 

Připravte si syté barvy

foto: saudiaramcoworld.com

foto: saudiaramcoworld.com

Orientální interiéry hýří barvami. Nemusíte sice hned vybarvit a zařídit svůj byt tak nadivoko, jako je tomu na fotce, ale nebojte se experimentovat. Odstíny červené, žluté (zlaté), růžové, fialové i tyrkysové se hodí.

foto: varang.com

foto: varang.com

Využívejte hodně textilie. Závěsy z hutnějších materiálů, ale také z těch lesklých vytvoří ten správný dojem. Ideální je, pokud jsou tyto látky vzorované.

 

Perský koberec je nutností

foto: meltingplots.com

foto: meltingplots.com

foto: persiancarpetwarehouse.com

foto: persiancarpetwarehouse.com

S perským kobercem teprve dostane interiér tu správnou požadovanou atmosféru východu.  Nepočítejte ale s tím, že vám bude váš peršan létat. Možná ani nebudete muset nic kupovat, klasického „peršana“ mívaly i naše babičky, takže stačí zakramařit a možná někde po rodině také starší perský koberec vyprosíte. U nás se samozřejmě prodávají jenom napodobeniny. Ideální je koupit si koberec někde na dovolené a přivést si ho domů. Pravé perské koberce jsou ručně tkané a vyrábějí se například v Turecku. Za takový kousek si už ale připlatíte. Za to máte ale jistotu, že je pravý, má skutečnou hodnotu a vydrží vám.

Inspirace z naší galerie:

[nggallery id=16]

Vzorovaný nábytek si můžete klidně pomalovat sami

foto: houzz.com

foto: houzz.com

Tradičním kusem nábytku orientálního stylu bydlení jsou osmihranné stolky, jejichž nohy tvoří tradiční orientální špičatou klenbu. Jsou bohatě zdobené ornamenty. Jsou typické pro blízký východ a muslimský svět, ale také hinduistické země, jako je například Indie.

Osmistěny jsou poměrně běžné a to nejen u tohoto typického odkládacího stolku, ale také u větších jídelních stolů, které by měly být vyrobeny z tvrdého exotického dřeva. U nás to může být docela problém, a to nejen finančně, ale co se shánění týče. Některé specializované obchody na etno sortiment zboží ovšem dovážejí originály právě ze zemí jako je Indie.

 

Podobný stolek je možno pořídit například zde. Jinak bude patrně potřeba v etno obchodech trochu hledat.

foto: beauxartsgalleria.com

foto: beauxartsgalleria.com

 

Orientální lampy všude kolem

Tradiční tvar orientální lampy - foto: lightingstyles.co.uk

Tradiční tvar orientální lampy – foto: lightingstyles.co.uk

 

Namísto klasického lustru bude vhodnější zavěsit po místnostech orientální lampy. Díky ornamentům ve stínidlech budou lampy dávat krásný stín, který celou atmosféru ještě podtrhne.

Můžete je využít jako klasický elektrický visací lustr, ale také jako stínidlo na svíčky.

foto: common1.csnimages.com

foto: common1.csnimages.com

 

 

Měď a mosaz jsou vaše kovy

Nejtypičtějšími kovy pro tradiční kulturu blízkého a středního východu je mosaz, případně také měď. Kromě využití právě na stínidla lamp, z nich původně bývalo vyrobeno také nádobí, dnes už převážně jen dekorační mísy, které ale budou úplně stačit pro stylové dekorování prostoru.

foto: beauxartsgalleria.com

foto: beauxartsgalleria.com

foto: p2.la-img.com

foto: p2.la-img.com

 

Zapomeňte na spořádané sezení, potřebujete taburety a polštáře

Hodit se mohou jak velké polštáře na sezení, sedací vaky, tak i sedáky například z mořské trávy nebo jiného přírodního materiálu, jaké se dají koupit například v Ikea.

foto: flickr.com

foto: flickr.com

foto: cloudfront.net

foto: cloudfront.net

Hodit se vám mohou i barevné korálkové závěsy nebo zdobené paravány (pokud máte dostatek místa). Také se nebojte po bytě rozvěsit dostatek voálů a závěsů. Vše by mělo působit pohodlně, měkce, jako že se stačí jen rozvalit a nechat se hýčkat.

foto: 1.bp.blogspot.com

foto: 1.bp.blogspot.com

foto: 2.bp.blogspot.com

foto: 2.bp.blogspot.com

 

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz