Korálkové závěsy

Mezi doplňky, které mohou zajímavým způsobem pozměnit charakter interiéru patří korálkové závěsy. Pro někoho možná zbytečný nesmysl, přesto ovšem při správném použití můžou udělat vážně krásné efekty. Zapomeňte ale na těžkopádné dřevěné korálkové závěsy, které si spíš člověk spojí se starší tmavou chalupou, než  s krásnými světlými Provence interiéry. Ty tu na mysli nemáme.

 

Zkuste si spíš představit skleněné průsvitné korále, přes které může pronikat světlo. Pokud takový závěs umístíme poblíž okna, nebo přímo na něj, bude vám do pokoje pronikat lámané světlo, které bude vytvářet krásné světelné efekty. Podobně, kdybyste závěs pověsili kolem jiného zdroje světla třeba lampy nebo stropního bodového světla. Proto se také prodávají lampy nebo lustry s korálkovými stínítky.

Foto: greenmuze.org

Skleněné korálkové závěsy se dají použít buď přímo na okna jako alternativa záclon, nebo se jimi dá opticky oddělit prostor. Korálkové závěsy mají tu výhodu, že do sebe na rozdíl od běžných látkových závěsů nechytají prach. Sice se práší na ně, ale v tom není problém, protože je poměrně jednoduše osprchujete.

Závěsy z korálků se dají koupit, ale ti zručnější z vás si je mohou klidně vyrobit. Jediné, co je k tomu potřeba je rybářská vlasec a kopa korálků. Pokud byste si chtěli takový závěs vyrobit, myslete jen na to, že vlasec by měl být tlustší aby hmotnost korálků zvládl udržet, důležité je také konec vlasce velice dobře zauzlovat, jsou klouzavé a uzly se tak často rozjíždějí.

foto: enterijer.rs


Korálky je možné navlékat buď hned za sebe, nebo mezi nimi nechat volný kousek vlasce, závěs pak bude vzdušnější. V takovém případě je potřeba pod každou korálkou udělat dostatek uzlů, aby držely na svém místě.S ničím se to ale nemá přehánět, takže je potřeba dávat pozor, abyste nepřekombinovali.

Korálkové závěsy mohou být decentní, ale taky hodně zdobné a mohou se stát dominantou místnosti, pak už by neměly být v dosahu žádné další natolik výrazné doplňky. Je taky důležité, jaké barvy korálků jsou v závěsu použity.

 

Etno a orientální interiéry si mohou dovolit střídání více výraznějších barev, jako na následujícím obrázku:

 

Orientální interiér s korálkovým závěsem - foto: hometolife.co.za

Orientální interiér s korálkovým závěsem – foto: hometolife.co.za

 

Decentněji pak budou působit korálkové závěsy z jednobarevných průsvitných korálků. Zejména bezbarvé průsvitné korálky jsou ideální do světlých interiérů, v kterých dokonale zapadnou aniž by narušili jejich jemnou harmonii.

Bezbarvé průsvitné korálky - foto: interiordesign.lovetoknow.com

Bezbarvé průsvitné korálky – foto: interiordesign.lovetoknow.com

 

V galerii níže se můžete podívat, jak to také může vypadat při použití korálkových závěsů. Pěkné, nebo ne? Nechte se inspirovat…

[nggallery id=9]

2 komentářů k “Korálkové závěsy”

  1. petia napsal:

    Dobrý den, s korálkovými závěsy tohoto typu je to u nás opravdu těžké. Pokud vím, tak jeden podobný závěs se dá zakoupit ve Stoklase: http://www.stoklasa.cz/zaves-perlickovy-90x170cm-na-tyci-zz-x130607

  2. Monika Schröderová napsal:

    Dobrý den, prosím o radu v jakém obchodě se dají koupit korálkové závěsy. Nemohu nikde najít obchod z korálkovými závěsy, průsvitnými i barevnými. Podobné těm , které máte vyobrazené u Vašeho článku. Děkuji a přeji hezký den Monika Schröderová.

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz