Konec chladných stěn: obložte je v Provence stylu

Ačkoli klasické hladké omítky působí čistě a úhledně, hlavně když jsou dobře udělané a nové. Po pár vrstvách nátěru už svůj šarm trochu ztrácejí. Jedno se jim ale nedá upřít. Ať máte stěny sebelépe tepelně zaizolované, stejně jsou omítky na dotek chladné, a na pohled vlastně tak trochu také.Celkem jednoduše zeď zútulníte obložením.

Palubky na stěnách jsou typické pro Provence styl nebo Vintage interiéry, a to prakticky ve všech místnostech. Vodorovně, svisle,celou stěnu, nebo jen její část. Obložením můžete dokonale proměnit prostor a dát mu docela jiný výraz.

Foto: inspirationforhome.blogspot.com

Dřevěné obložení se ve své podstatě používá už někdy od středověku, kdy se nezanedbatelně podepsalo na zútulnění kamenných staveb a redukovalo především chlad a vlhkost pronikající ze stěn do interiéru. Také dnes se dá obložení stěn použít jako dodatečná tepelná nebo zvuková izolace, která ale může nadělat taky velkou parádu. Významně totiž ovlivní vnímání celého prostoru. Vzhledem k volbě směru obložení se pak dá vizuálně čarovat také s rozměry místnosti. Vodorovné obložení totiž místnost opticky rozšíří, zatímco svislé obložení umí dodat na výšce.

Foto: www.housetohome.co.uk

Vodorovné obložení – Foto: www.housetohome.co.uk

Foto: www.housetohome.co.uk

Svislé obložení – Foto: www.housetohome.co.uk

Obkládáme nejenom dřevem

V současné době se stěny nemusejí obkládat pouze dřevěnými palubkami. S dřevem se samozřejmě pracuje velice dobře, ovšem bohužel je dnes řazeno spíše mezi dražší materiály. Na druhou stranu stejného efektu, jako se dřevem můžete dosáhnout s MDF deskami potaženými folií v libovolné barvě a struktuře, klidně i v imitaci dřevěného povrchu. Pokud potřebujete, aby vám obložení něco vydrželo, třeba i vysokou vlhkost a cákance vody (v koupelně nebo v kuchyni), můžete využít i plastové palubky, které jsou běžně využívány v exteriéru k obložení domů u silnic (snadno se pak čistí) nebo některých panelových domů. Nikde ale není psáno, že se plastové obkladové palubky nemohou využít i v interiéru.

Obložení v kuchyni - Foto: tokyojinja.com

Obložení v kuchyni – Foto: tokyojinja.com

Obložení v kuchyni u sporáku - Foto: cotedetexas.blogspot.com

Obložení v kuchyni u sporáku – Foto: cotedetexas.blogspot.com

Obložení v koupelně - Foto: www.mybuilder.com

Obložení v koupelně – Foto: www.mybuilder.com

Obložení v koupelně - Foto: www.babble.com

Obložení v koupelně – Foto: www.babble.com

Jak na obložení stěn, stručně

Kromě laťových nebo palubkových obkladů se dnes mohou k dekorativním účelům používat také obklady kazetové nebo deskové (níže). Princip obložení je ovšem neustále podobný. Potřebujete závěsný systém tvořený podélnými latěmi navrtanými do stěn, na které se obložení připevňuje. Mezi obložením a stěnou by tak měla vzniknout malá vzduchová mezera, aby mohly stěny větrat a netvořily se na nich za obložením plísně. Vzduch je nejlepší izolant, takže vytvořením vzduchové kapsy, si vlastně prostor ještě dodatečně zateplíte.

Kazetové obložení - Foto: lovedesignbarbados.blogspot.com

Kazetové obložení – Foto: lovedesignbarbados.blogspot.com

Kazetové obložení - Foto: www.homedesignersoftware.com

Kazetové obložení – Foto: www.homedesignersoftware.com

[nggallery id=60]

Alternativy

Pokud se bojíte použít dřevěné obložení kvůli náročnosti údržby (přece jenom o dřevo je nutné pečovat), dají se použít také náhražky v které budou vytvářet podobný optický dojem. Především se pak jedná o tapety, keramiku, korkové obložení, textilie nebo třeba sádrokarton.

 
 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz