Koloniální styl je obrodou starožitného stylu, který se často a rád inspiruje pozdní koloniální érou, hlavně 17. a 18. stoletím – americkým a britským koloniálním stylem. Inspiraci koloniální styl čerpá z původních farmářských domků prvních kolonistů v Severní Americe, které jsou prostější, ale taky z honosných starožitných evropských měšťanských domů.
Britský a americký koloniální styl
Koloniální interiéry se dají rozdělit v podstatě na dvě větve:
- Venkovský, rustikální koloniální styl Severní Ameriky
- Luxusnější verze inspirovaná honosnými evropskými interiéry té doby
Venkovský koloniální styl je variantou chudších, kteří si nemohli dovolit tak luxusní zařízení a nábytek, jako movitější Evropané. Dnes je ale plnohodnotným stylem, který má své kouzlo.
Chcete vidět víc? Podobnou, ale bohatší fotogalerii najdete v článku Inspirace z amerických historických domů.
Exotický koloniální styl
Další variantou jsou pak interiéry z období kolonizace exotičtějších destinací:
Koloniální styl interiérů je pak vlastně takovou zajímavou kombinací starožitného masivního nábytku s etno stylem. Hodně často najdete koloniálně zařízené interiéry v hotelích exotických dovolenkových destinací, které bývaly zámořskými državami, proto v sobě prostě spojují etnický styl původního obyvatelstva a honosného zařízení evropských zemí, pro které bývalo koloniální osídlování typické. Kromě toho se ale za koloniální může označit styl starožitného zařízení interiéru i bez
Zařízení takovým koloniálním stylem závisí pochopitelně na tom, jakou etnickou oblast do starožitného stylu zamícháme.
Tento interiér zdobí místní etnické dekorace, sošky Buddhy a slonů, stejně jako typicky asijská skříň kombinovaná s evropským starožitným nábytkem a doplněná o rattan.
Dojem velkého prostoru v koloniálním exotickém stylu ještě prohlubuje absence klasických rovných stropů. Typicky se totiž v tropických a subtropických oblastech stropy nedělají a je vidět rovnou střešní konstrukce.
Typické znaky koloniálního interiéru:
- pravé dřevěné podlahy
- dostatek prostoru
- vyřezávaný nábytek, ne příliš zdobný, ale přesto řemeslně umě zpracovaný
- velká okna a množství přírodního světla
- nábytek z mahagonu, borovice, břízy nebo jiné dostupné dřeviny
- eklektické prvky
Pro koloniální interiéry jsou typické také dnes opět velmi oblíbené quiltované přehozy – prošívané z různých kusů látek. Technikou s podobným designovým výsledkem je taky patchwork. Tyto přehozy se u koloniálního stylu používaly a stále používají na postele, na gauče, ale také se volí doplňky s tímto vzorem.
Španělský koloniální styl
Trochu jiným konceptem se pak pyšní španělské koloniální interiéry, které kromě masivního nábytku mohou mít trochu odlišné znaky. Podlaha namísto leštěného dřeva bývá často pokryta dlažbou nebo kamenem – to proto, že tento styl se hojně vyskytuje spíš v oblastech s teplým podnebím, takže si chladnější podlahu nejen mohou takové interiéry dovolit, ale je mnohdy příjemnější. Španělské koloniální interiéry mohou působit více rurálně s dřevěnými trámy, tlumenými barvami, typickými španělskými ornamenty ve dřevě i kameni.