Jak umí čarovat okna – kouzla světla a stínů

Foto: decorshome.net

Správně zvolené okno ve stěně dokáže nadělat divy. Sluneční světlo je nesmírně důležité pro lidskou psychiku. Proto nejsou tmavé prostory k bydlení příliš oblíbené. Naopak místnosti světlé s velkými okny orientované na jih nebo západ patří mezi prostory hřejivé, teplé a útulné. Nesmí se to ale samozřejmě přehánět, jinak si budete připadat při silném odpoledním slunci jako ve skleníku. Není ale také okno, jako okno. Volbou tvaru, případně také členění okna hodně utváříte výsledný dojem místnosti. Velká jednolitá skleněná plocha bez členění je typická spíše pro moderní interiéry, naopak členitost a příčky v oknech velice sluší Provence interiéru.

Foto: bigburyholidays.co.uk

Foto: bigburyholidays.co.uk

Příčkami členěná okna dávají zajímavější stíny a působí domáčtěji. Opticky se roztříští díra ve zdi, kterou nevyplňuje nic než skleněná tabule, takže si připadáte více „uvnitř“ v interiéru. Moderně zařízené domy často sázejí právě na velkoplošná okna, která mají evokovat plynulý přechod do vnějšího prostředí, obzvláště v zimním období, kdy je venku nevlídno a šedavo si ale nemusíte nutně chtít tuto zimu pouštět do domácích prostor.

Nezanedbatelným aspektem výběru oken jsou samozřejmě také jejich tepelné vlastnosti. V našich podmínkách ale naprostá většina oken splňuje přísné normy co se tepelné propustnosti týče, a nezáleží ani tolik na tom, jestli se jedná o dřevěná, plastová nebo střešní okna. My se tedy zaměříme spíše na design, protože, jak je patrné z galerie obrázků níže, zajímavě řešená okna dokážou pozvednout interiér na vyšší úroveň.

 

[nggallery id=7]

 

Jeden komentář k “Jak umí čarovat okna – kouzla světla a stínů”

  1. Laura napsal:

    Doporučuju se podívat také sem:
    http://www.bydleni-interier.cz/promente-stara-okna-na-stylovy-doplnek/. Nádherné nápady, jak využít stará okna pro vintage atmosféru 🙂

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz