Jak ochránit váš krásný interiér

foto: trendzona.com

Pokud investujete čas i peníze do zařízení svého dokonalého interiéru snů, asi by nebylo úplně žádoucí, aby případná náhoda zmařila vaše snažení a zničila vám váš krásný domov. Jestli si svého domova ceníte, určitě si najděte čas a zapřemýšlejte nad jeho pojištěním.

Hodně lidí totiž pojištění domácnosti podceňuje, ale je to škoda. My jsme ihned po koupi bytu na pojišťovnu zašli a pojištění si sjednali. Neplatí se ročně velká částka a člověk má podvědomě nějakou jistotu, že kdyby se náhodou nedej bože něco stalo, nebude muset začínat úplně od nuly.

Požáry mohou váš interiér ohrozit

Na co všechno se může pojištění vztahovat

Domácnost je možné pojistit vlastně proti všem negativním vlivům, které by ji mohly postihnout. Jsou to ale hlavně přírodní katastrofy, jako jsou požáry, vichřice, sesuvy půdy, zásah blesku, zemětřesení, kroupy, které jsou hrozbou hlavně u podkrovních bytů a rodinných domů, dále proti povodním. U těch je ale potřeba dávat pozor na to, že pokud se nemovitost nachází v rizikové oblasti, může se cena pojištění navyšovat, v horším případě nemusí být nemovitost pojistitelná vůbec. U povodní se rozlišují celkem čtyři povodňové zóny. První zóna má nejnižší riziko vzniku povodní a pojištění je tak u nemovitostí v téhle zóně nejlevnější. Čím vyšší zóna, tím vyšší pojištění. Čtvrtá zóna je pak obvykle nepojistitelná.

Čím vyšší riziko povodní, tím vyšší pojistka

Čím vyšší riziko povodní, tím vyšší pojistka

Kromě živelných katastrof by se ale pojištění domácnosti mělo vztahovat taky na krádeže, vandalismus, přepětí v elektrické síti a poškození s ním spojené, vytopení akváriem, náraz vozidla nebo letadla či třeba pád stromu. Pojištěné pak jsou nejenom konstrukce nemovitosti – stěny, střecha, podlaha atd. ale také veškeré vybavení.

 

Jaká bude výsledná cena

Cena za pojištění se, jak jsme už řekli zvyšuje, pokud se dům nebo byt nachází v lokalitě, která spadá do vyšší povodňové zóny. To ale není všechno. Cena samo sebou závisí taky na výši pojistného plnění a na místě obecně. Nejdražší je třeba pojištění v Praze, nebo pokud se jedná o domek hodně daleko od města, takzvaně na samotě.

Vyplatí se zvážit připojištění odpovědnosti. To je fajn pro případy, že byste nešťastnou náhodou vytopili sousedy, nebo jim jiným způsobem způsobili škodu na majetku.  Otázkou taky je, na jakou částku si domov pojistíte. Měla by zhruba odpovídat skutečné hodnotě nemovitosti, to je ideální řešení.

Velkou výhodou současné doby je, že dnes už jde sjednat pojištění nemovitosti online bez nutnosti návštěvy pobočky, takže se ušetří spousta času. Není to tedy tak velká zátěž časově ani finančně, aby si člověk tu jistotu dopřál. Zkuste si tedy najít chvilku a porovnejte si taky nabídky. My platíme pro srovnání nějakou tisícovku ročně, což skutečně není mnoho a nemusíme se bát o domov, který jsme poměrně pracně vybudovali.

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz