Jak může vypadat etno kuchyně

24.11.2012
Jak může vypadat etno kuchyně

Prozatím jsme se věnovali hlavně inspiracím na Provence kuchyně, kterých je poměrně hodně. Rustikální stylové kuchyně jsou hned vedle těch moderních často vybírané do domů i bytů. Jak je to ale s kuchyněmi inspirovanými etno nebo orientem? Jak by vlastně mohly etno kuchyně vypadat, jak si je zařídit?

Není nutné etno styl do kuchyně hned přehánět. Vyloženě naturální a surový styl  kuchyňské linky by mohl být v klasickém interiéru trochu moc. Stačí ale začít jen s některými prvky. Uvědomit si, že pro navození etno stylu kuchyně můžete třeba hned v přípravě místnosti nechat stěny ne zcela zapravené, nebo jim záměrně pořídit nerovné omítky – s africkým, ale také středomořským stylem skvěle ladí. Už i takový stavební detail udělá hodně.

Dál je potřeba se rozhodnout, jakou vzdálenou kulturu si chcete v kuchyni zrealizovat. Pro africké kuchyně se stačí soustředit na odstíny hnědé, spíše tmavé kávy, v kombinaci se smetanovou barvou a zemitými doplňky.

Příklady Africké etno kuchyně

Kuchyně inspirované Afrikou. Surové, neopracované tmavé dřevo a jednoduché barvy - foto: 1.bp.blogspot.com

Kuchyně inspirované Afrikou. Surové, neopracované tmavé dřevo a jednoduché barvy – foto: 1.bp.blogspot.com

 

Afrika, to jsou jednak prosté a střídmě zařízené chýše, kterými je inspirovaná kuchyně na obrázku výše. Jinou inspiraci ale mohou poskytnout také barvité a bohaté stepi plné zvířat a exotických rostlin.

Kuchyň v sytých barvách doplněná přírodními prvky a tradičním nádobím - foto: slodive.com

Kuchyň v sytých barvách doplněná přírodními prvky a tradičním nádobím – foto: slodive.com

 

Pokud nechcete celou kuchyň ladit do afrického etno stylu takhle intenzivně, stačí se přiklonit alespoň ke správným barvám a doplňkům, aby kuchyně působila tím správným dojmem.

 

Orientální styl kuchyně

Druhou zajímavou možností jsou kuchyně zařízené spíše do orientálního stylu, ať už už asijského nebo arabského. Každá z těchto kultur má svá specifika. U asijského stylu jsou to hlavně exotické dřeviny, tvarované do originálních ornamentů. Skvělým příkladem může být tahle kuchyně inspirovaná kulturou Indonésie a ostrova bohů – Bali.

Kuchyně ve stylu Indonésie a Bali - foto: akitchendesignideas.com

Kuchyně ve stylu Indonésie a Bali – foto: akitchendesignideas.com

 

U arabského orientálního etno stylu jsou základem hlavně hodně barevné ornamenty na kachličkách. Můžete tak klidně vzít obyčejnou kuchyňskou linku a přidat k ní ornamentální kachličky a hned bude působit úplně jiným dojmem.

Kuchyň doplněná kachličkami s ornamenty - foto: decorationchannel.com


Kuchyň doplněná kachličkami s ornamenty - foto: pinterest.com Kuchyně doplněné kachličkami s ornamenty – foto: decorationchannel.com a pinterest.com

 

Středomořské kuchyně

Kuchyně Středomoří by se daly charakterizovat dvěma směry. Jednak to mohou být jednoduché, rustikální lehké kuchyně, v kterých převažuje světlá nebo bílá barva a přírodní doplňky. Vládnout tu může taky modrá barva typická hlavně pro Řecko.

Lehká středomořská kuchyň - foto: thekitchendahab.com

Lehká středomořská kuchyň – foto: thekitchendahab.com

 

Druhým příkladem pak mohou být španělské luxusněji působící kuchyně v koloniálním stylu, kde se mísí tmavé leštěné dřevo se světlými prvky a španělskými ornamenty na kachličkách.

Luxusní španělská kuchyně - foto: decorationchannel.com

Luxusní španělská kuchyně – foto: decorationchannel.com

Kuchyně ve Středomořském stylu mohou být ale velmi rozmanité, tak jako jsou rozmanité kultury v zemích Středomoří. Můžete tak kombinovat různé barvy dřeva, s vyřezávanými nebo štukovými detaily jako na obrázku výše.

 

Podobné články: