Pokud jste se někdy dívali na fotky amerických historických domů, nejspíš vás také na první pohled udeřil ten markantní rozdíl ve srovnání s českými domy. Stačí se podívat nějakých 100 až 150 let nazpět a je jasné, že u nás se architektura rozvíjela zcela jiným směrem.
Interiéry, které jsou typické pro staré české domy nejsou absolutně ničím podobné americkým historickým domům. Je to dáno samozřejmě různými architektonickými styly a také rozdílnou tradicí, která se rozvíjela u nás a ve Spojených Státech.
Naše historické domy disponují přes metr tlustými zdmi, malými okny a potemnělými skromně zařízenými místnostmi. Jistě ani v Americe nemusíte chodit daleko pro pozůstatky skromnějších příbytků. Společnost tam byla také diferencovaná na bohaté a chudé.
My se ale dnes zaměříme především na americkou verzi architektonického stylu, který si přivezli z Británie, lehce ho upravili na svoje podmínky a vzniklo něco tak unikátního, kouzelného a pro oko zajímavého, že by se člověk občas nestačil vynadívat. Na mysli máme Viktoriánské domy, které mají velice propracované interiéry, dřevořezby a nádherné vyřezávané detaily. Všechno ukázky skvostného řemeslného umu, který už se dnes prakticky nevidí. V Británii jsou domy Viktoriánského stylu stavěny z cihel, ovšem americký Viktoriánský styl zdobí především dřevo, čímž dostávají tyto domy teplejší a útulnější charakter.
Viktoriánský sloh, který se přenesl do Spojených Států je ovšem zajímavou kombinací různých dalších stylů a mnoho domů, které byly za této éry stavěny jsou výsledkem kombinování různých stylů, mnohdy s podivuhodnými výsledky. Některé ale zase naopak vynikají jedinečnou sladěností, vytříbeným stylem a elegancí. Ať tak, či onak, historickou unikátnost jim upřít nelze a mezi Američany jsou tyto historické domy ceněny, zejména pak odnož Viktoriánského slohu zvaná Queen Anne, která vyniká honosnými a noblesními interiéry.
Foto: OldHouses.com
[nggallery id=6]