Dva přístupy k zatemnění oken: praktický a estetický

Mít doma dostatek oken, která dávají hodně přírodního světla je touhou hodně lidí. To se pak může zdát až bláznivé je zatemňovat. Mít ovšem velká okna bez jakéhokoli stínění si u nás můžete dovolit maximálně tak někde na samotě u lesa, nebo naopak ve vysokých patrech, kde vám nehrozí zvědaví kolemjdoucí.

Interiérové stínění

Stínění se dá brát v podstatě ze dvou hledisek. Jednak esteticky, ale důležitá je určitě také praktická stránka. Na design se dá zaměřit spíš jenom u interiérových rolet a jiných forem stínění, jako jsou závěsy, voály nebo žaluzie. I tady se sice míra praktičnosti liší. Žaluzie jsou určitě nejpraktičtější, ještě třeba se zatemňovacími závěsy, u nichž se dá velmi plynule regulovat přístup světla do interiéru. U závěsů se design řeší typem látky, materiálu, barvy a vzoru, takže jsou hodně variabilní. U žaluzií je stereotypem hliník, který zrovna kdoví jak dekorativní ani hřejivý není. Kdybyste ale trvali na žaluziích a chtěli byste, aby vypadaly stylově, můžete sáhnout po dřevěných.

Látkové rolety

Látkové rolety

Římské rolety

Římské rolety

Exteriérové stínění

Druhý přístup je ryze praktický a s estetikou nemá příliš společného. Sem spadají vesměs všechny druhy venkovního stínění a venkovních zatemňovacích rolet a žaluzií. Vnější zatemňovací prostředky se ovšem dají pořizovat spíš jen na vlastní rodinné domy, protože v panelových nebo jiných bytových domech je stanoven vnější vzhled, který byste venkovními roletami narušili.
Z praktického hlediska jsou tedy venkovní rolety skvělé. Mají řadu předností, od dokonalého stínění při současném umožnění silného větrání, dodatečného zateplení v zimě, kdy pak pomáhají šetřit za topení, odhlučnění interiéru až po ochranu majetku před zloději. Venkovní rolety jsou většinou kovové, stejně jako vnější žaluzie, takže se vyjímají spíš na modernějších stavbách. Interiérové a exteriérové stínění se navíc dá kombinovat. Kdybyste pak venkovní zatemnění pořizovali, jenom pozor, aby to nedopadlo, jako s některými spotřebiči – tedy že je za čas přestanete používat a spokojíte se jenom s vnitřním stíněním.

Venkovní rolety

Bezpečnostní rolety

Foto: almma.cz

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz