Tipy na osvětlení kuchyně

Vařit něco ve tmě musí být nepříjemné. Jaké štěstí, že tam máme světla. Ale jak vybrat ta správná a kvalitní? Jak je umístit na to správné místo? Tyhle otázky napadají zřejmě každého, kdo si dělá novou kuchyň. Odpovědi naleznete zde v článku.

 

Do kuchyně bychom měli použít více druhů osvětlení, tzn. jak celé místnosti, tak také jednotlivých pracovních ploch. Nabízí se nám osvětlení, které můžeme rovnou namontovat do šuplíku, díky kterému skvěle vidíme věci v nich a ještě k tomu je to moderní. Často se využívají LED pásky. Jejich výhody jsou rovnoměrnost osvětlení, výroba na míru a nízká spotřeba elektrické energie. Co jsou to vlastně ty LED pásky, když už se tu o nich tolik zmiňuji, pojďme to zjistit. Stejně tak to můžeme udělat ve skříňkách, kam ukládáme jídlo. Důležité je osvětlení pracovní plochy, už jen kvůli tomu, abychom si neublížili. Takové světlo nad kuchyňskou linkou by mělo být přímé.

LED pásky

Skládají se z LED diod, které jsou vsazeny do samolepící pružné pásky. Díky své konstrukci jsou dobře ohebné, což umožňuje osvětlit i taková místa, kam by se jiné zdroje světla kvůli své velikosti nevešly. Mají dlouhou životnost a přizpůsobí se interiéru. Lze je snadno zasadit do poliček a skříněk nebo nainstalovat po celé délce kuchyňské linky. LED osvětlení je čisté a moderní. Důležité je jejich chlazení, při přehřívání se snižuje životnost. V nabídce těch nejpoužívanějších se vyskytují tři barvy a to teplá bílá, denní bílá a studená bílá. Nejčastěji se vybírají LED pásky s příkonem 12W/m. Ty se doporučují chladit. Ovládají se napojením na klasický vypínač, pomocí manuálních nebo dálkových ovládání.

 

Jaká barva se nám hodí do kuchyně? Určitě nedoporučujeme světla studené barvy, která mají teplotu nad 5000 K. Studené osvětlení způsobí, že jídlo nevypadá čerstvě a chutně, a to by opravdu nikoho z nás nepotěšilo. Použijte tedy teplé barvy osvětlení, které mají teplotu nižší než 3300 K a do kuchyně přinesou sympatickou atmosféru.

 

V některých případech není kuchyň oddělená od místnosti s jídelním stolem, případně je jídelní stůl v kuchyni, proto bychom se měli zaměřit i na osvětlení právě onoho stolu. Zavěšené lampy na stůl volíme podle tvaru stolu a počtu osob.

 

Vybrat správné světlo do kuchyně není snadné. Chcete-li poradit a navíc si vybrat z více druhů osvětlení, zkuste se podívat na internetové stránky Profisvitidla.cz.

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz