Sušené květiny v interiéru: ano či ne?

Květiny v interiéru jsou jednou z nejkrásnějších dekorací. Co ale pokud jsme právě uprostřed zimy a květiny, které byste si mohli do vázy natrhat nerostou nebo si nechcete domů nosit něco, co vydrží jen pár dní krásné?

Možná jste někdy dostali k narozeninám či výročí nádhernou pugétu a je vám líto ji vyhodit. Nevadí. Může přece zdobit byt ještě dlouho po tom, co jsou její svěží dny sečteny. Sušené květiny jsou zajímavým a mnohdy opravdu krásným doplňkem interiéru…najdou se ale i jistá negativa, s kterými je potřeba počítat. Podívejme se tedy na sušené květiny blíže. Jak mohou dekorovat interiér a které květiny vypadají sušené nejlépe?

 

Sušené květiny v plechovém květináči - foto: rusticweddingchic.com

Sušené květiny v plechovém květináči – foto: rusticweddingchic.com

Pro a proti sušených květin

Pro

  • Uchováte si památeční květiny, které vám darovali vaši blízcí
  • Dají se z nich dělat nádherná aranžmá
  • Vydrží velice dlouho krásné
  • Mohou mít mnoho podob a využití od dekorací do váz, květináčů, až po věnce k pověšení na stěny

Proti

  • Sušené květiny jsou křehké a snadno opadávají, když se do nich drbne
  • Sedá na ně prach, který nejde otřít ani omýt, z důvodu křehkosti květin, po čase tak sušené květiny „zašedávají“ a jestli si nechcete doma pěstovat prach, tak je nutné je stejně po nějaké době vyhodit
  • Někteří tvrdí, že sušené květiny dávají místu negativní energii, protože se jedná de facto o mrtvou tkáň

 

Stylování sušených květin

Sušené květiny v rámečku

Sušené květiny můžete zarámovat do pěkných rámečků a udělat z nich drobné dekorace na zeď. Dobře bude vypadat větší množství malých rámečků s pěknými sušenými kytkami vedle sebe, nebo se dá použít jeden velký dominantní rám.

Sušené kytky v nádherných rámečcích - foto: rackcdn.com

Sušené kytky v nádherných rámečcích – foto: rackcdn.com

Foto: www.etsy.com

Foto: www.etsy.com

 

Věnec ze sušených kytek

Sušené květiny vypadají velmi dobře svázané do věnce, který se opět dá pověsit na zeď, na dveře nebo na i na okno. Jestli jste kreativní, můžete si věnec z nasušených květiny udělat sami, stačí vám k tomu koupený korpus a trocha trpělivosti, nebo se podobná věncová aranžmá dají jednoduše koupit. Věnce přitom vůbec nemusejí být jen kulaté, ale klidně i ve tvaru srdce.

Srdcový věnec ze sušených květin - foto: www.plowhearth.com

Srdcový věnec ze sušených květin – foto: www.plowhearth.com 

[nggallery id=43]

 

Rámeček ze sušených květin

Sušené květiny se dají také nalepit (například tavnou pistolí) na jakýkoli rámeček, který se pak dá běžně použít na vystavení fotek, nebo takto mohou být vyzdobeny i rámy zrcadel.

Rámeček ze sušených květin - foto: marthastewart.com

Rámeček ze sušených květin – foto: marthastewart.com

 

Sušené květiny na svícínku

Pokud se sušené kytky přichytí – třeba i jen přivážou přírodním provázkem kolem svícínku na čajovou svíčku, máte originální dekoraci, která se bude vyjímat na každém stole nebo poličce.

Sušená levandule kolem svícínku - Foto: flickr.com

Sušená levandule kolem svícínku – Foto: flickr.com

 

Které květiny se budou dobře vyjímat sušené?

Ne všechny květiny je možné usušit, ale u většiny běžných květin, které dostáváte k narozeninám nebo si natrháte na zahradě to možné je. Dobře se suší a sušené vypadají:

  • růže

    Foto: etsy.com

    Foto: etsy.com

  • slaměnky
  • levandule
  • slunečnice
  • šalvěj
  • jiřiny
  • clematis
  • hortenzie
  • chrpy
  • bodláky
  • mochyně

Ale i mnohé další.

Květiny se dají sušit v podstatě několika způsoby. Nejpřirozenější způsob je na tmavém místě, aby nevybledly barvy květiny a na místě, které je dobře větrané. Některé květiny, jako jsou například růže, se suší hlavou dolů, nebo jinak řečeno pověšené za stonek. Provázek, nebo jiný materiál, kterým budete kytku přivazovat na pověšení je potřeba dobře utáhnout, protože, jak bude kytka schnout, stonek se zúží a kytka by mohla vypadnout.

Druhý běžný způsob sušení je v mikrovlnné troubě, u něhož je ale potřeba postupovat hodně opatrně a jen na nejnižší teploty. Barvy ale zůstávají živější a sušení je samozřejmě mnohem rychlejší.Třetí metodou je sušení kytky v troše vody. K sušení se dají použít také některé vysoušecí prostředky (například silikagel), které se vsypu mezi květiny a vytáhnou z nich vlhkost, takže sušení je rychlejší. Poslední používanou metodou je využití glycerínu, který se smíchá s horkou vodou a stonky květin se do něj ponoří. Takto vysušená květina si zachovává své barvy a pružnost, a jsou lesklé. Tento způsob sušené je trváním srovnatelný s přirozeným sušením na vzduchu.

V galerii níže přinášíme několik inspirativních nápadů, jak mohou sušená aranžmá vypadat. Jako dekorace rozhodně vypadají velmi zdařile.

[nggallery id=42]

 

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz