Proutěný nábytek: kousek přírody v exteriéru i interiéru

Proutí je krásný přírodní materiál, ať už je v jakémkoli provedení. Tento materiál se s úspěchem používá k výrobě nábytku, který se stal velice oblíbeným napříč styly a generacemi. Jako alternativa dřevěného, kovového nebo třeba i plastového nábytku nabízí jedinečný přírodní styl. Dokáže tak dodat interiéru úplně jiný charakter, teplejší a útulnější. Proutěným nábytkem lze vybavit kterýkoli pokoj, a to kompletně, nebo jen některými kousky nábytku oživit celkový vzhled místnosti. K Provence stylu francouzského venkova přitom proutěné doplňky i nábytek neodmystlitelně patří, stejně jako dokonale doplňují etno interiéry.

Foto: www.besthomedesigns.org

Možnosti proutěného nábytku jsou téměř neomezené. K dostání jsou stolky, sedačky, křesla, komody, koše jako úložné doplňky. Materiály, z kterých se proutěné kusy nábytku vyrábějí jsou ovšem různé.

Co všechno patří mezi proutěný nábytek

Ratan

Ratan je vůbec nejoblíbenější proutěný materiál pro výrobu nábytku. Pochází z palem rostoucích především v Indonésii. Od ostatních palem se liší svou velkou výškou, do které dorůstá, přičemž jeho kmeny jsou velmi tenké, takže ke svému růstu využívají jako podporu jiné okolní porosty. Ratanové palmy rostou poměrně rychle a k jejich zpracování dochází někdy kolem 15. až 30 roku jejich života.

Ratan má pro výrobu nábytku vynikající vlastnosti. Je lehký, pevný, ohebný a odolný. Při výrobě jsou používány ratanové kmeny, které mohou mít různou tloušťku (od několika milimetrů až po několik centimetrů). Z kmenů se stáhne kůra, která se pak používá na omotávky hlavní kostry nábytku či na výplety. Ratan lze povrchově upravovat barvením nebo lakováním, což z něj dělá ještě odolnější materiál.

Foto: hepok.com

Foto: www.buyaz.org

Mořská tráva, vodní hyacint

Trochu jiný vzhled mají kousky nábytku vyrobené z mořské trávy nebo vodního hyacintu. Nejsou to tenké proutky, ale širší usušené listy, které se pro výrobu nábytku smotávají do provazců. Hotový nábytek z mořské trávy se lakuje, takže získává vysokou odolnost. Na pohled i na dotek je však drsnější, než ratan.

Foto: themerooms.blogspot.com

Foto: www.aldovega.com

Banánové listy

Banánové listy jako materiál pro výrobu nábytku, patrně není nutné složitě vysvětlovat. Jedná se o smotané usušené banánové listy, které jsou přirozeně tmavě hnědé a obvykle již nemají další barevnou úpravu, pouze se natřou bezbarvým lakem pro větší odolnost. Nejvíce v nábytkářském průmyslu nacházejí své využití na výplety a sedáky nábytku, jehož základem mohou být exotické dřeviny nebo pevný ratan.

Sisal

Sisal je spíše než proutí, textil. Pochází z agáve sisalové, konkrétně z jejích listů. Využití těchto sisalových vláken je obvyklejší na interiérové doplňky, především pak na koberce a rohože, spíše než na nábytek samotný. Přírodní koberce jsou ovšem vynikajícím doplňkem do etno interiéru, ale také do jakéhokoli přírodně vybaveného venkovského či rustikálního prostoru.

Juta

Podobně jako sisal, také juta je primárně textilní vlákno, které pochází z jutovníku, tropické rostliny, jejíž vlákna se využívají především na tkaní koberců a rohoží. Jutové koberce mají malou nevýhodu. Pokud je chcete vyprášit, dělejte to venku, protože se z nich uvolňují vlákna a nepříjemně se tak z koberce práší.

Foto: www.classiccasualhome.com

Foto: www.knottinghillinteriors.com

Foto: www.overstock.com

Vrbové proutí

Vrbové proutí je v podstatě skutečně proutím pro výrobu proutěného nábytku. Jedná se o tenké „větvičky“, z kterých se splétá nábytek. Proutěný nábytek se ve finále lakuje, aby získal větší odolnost, ale je možné ho také barvit (respektive mořit) na různé barevné odstíny, tak jako jakýkoli jiný dřevěný produkt.

Kokos

Z kokosových vláken se opět vyrábějí hlavně koberce nebo rohože, které jsou velice odolné a na dotek mají hrubší strukturu. Pro výrobu jsou využívána vlákna ze slupek kokosových ořechů.

Galerie proutěného nábytku

[nggallery id=62]

Tyto materiály se pak při výrobě nábytku úspěšně kombinují také s dalšími materiály, především s dřevem a kovem, kdy se proutí například využívá na výplety sedáků židlí nebo polic kovaných regálů.

Barevný proutěný nábytek

Proutěný nábytek nemusí být nutně pouze v odstínech hnědé barvy. Některé materiály se dají s úspěchem barvit. Kapitlou samou pro sebe je pak umělé proutí, u něhož jsou možnosti prakticky neomezené i co se barev týče.

Foto: patiodesigndepot.com

999056_493089534102802_2056868038_n

Romantika bílé barvy

V bílé barvě působí proutěný nábytek jemně a romanticky. Proutěná křesla a stolky v bílé barvě jsou skvělým doplňkem do zimních zahrad a verand. V bílém bydlení se skvěle hodí je skloubit s bílými kovanými regály a decentním dřevěným nábytkem s patinou.

Foto: pbstudiopro.com

www.completely-coastal.com

Foto: ozvip.com

[nggallery id=61]

Péče o proutěný nábytek

Ačkoli je proutěný nábytek velice oblíbený, najdou se také jisté drobné nevýhody, které je třeba brát při jeho pořizování v potaz. Jde především o jeho údržbu. Proutěný nábytek jako takový je dost odolný. V množství záhybů a dutých místech se ovšem může docela dobře držet prach. Nábytek můžete čistit buď navlhčeným hadříkem, nebo můžete pro odstraňování prachu využívat vysavače s kartáčovým nástavcem, který zvládne prach odstranit i ze špatně dostupných míst. I přes tuto drobnost se rozhodně proutí doma mít vyplatí. Pocitově jsou totiž interiéry, v kterých vládnou přírodní materiály mnohonásobně příjemnější a teplejší, než současné moderní a strohé, laminem vybavené prostory.

 

Uložit

Jeden komentář k “Proutěný nábytek: kousek přírody v exteriéru i interiéru”

  1. Miroslava Faktorova napsal:

    Dobry den
    Rada bych si poridila bile proutene doplnky na terasu a proto budu rada o zasilani techto vyrobku.
    Dekuji a preji krasny den
    Faktorova

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz