Okna: jaké stínění si vyberete

Kreativní a stylové řešení na okna může mít několik podob. Především se ale porozhlédněte po několika typech rolet, které vás nebudou moc stát, ale parády nadělají hodně. Namísto klasických žaluzií sáhněte po těch dřevěných, nebo si klidně troufněte dát na okna papír…jen v podobě plisovaných rolet.

 

 

Klasické látkové rolety

Tradiční látkové rolety už tu nějaký ten pátek jsou. Mají jednoduchý princip fungování a žádné velké designové výstřelky. Jednoduchý hladký vzhled látky zůstává a mění se většinou jenom barva a vzory, případně také materiály a tím rovněž i propustnost světla. U zcela zatemňovacích rolet se dá říct, že mají trochu nevýhodu, protože úplně plynulá regulace prostupu světla není možná. Látku můžete jen povytahovat do různých výšek.

Dají se například sladit se vzory a barvou jiných bytových textilů v interiéru nebo v jednobarevném interiéru vytvořit zajímavou výraznou vzorovanou dominantu.

 Foto: www.blindsgalore.com

Foto: www.countrycurtains.com

[nggallery id=57]

Proutěné rolety

U nás nejsou na oknech příliš rozšířené, ale používají se. Spíš ovšem jako zástěna na prosklené dveře – jako takové je také můžete u nás koupit a odpovídá tomu i jejich délka, která je uzpůsobena výšce dveří. Nejsou drahé, pořídíte je za pár stovek. Stejným způsobem, jako byste je připevnili na dveře, je můžete přichytit i na okna (na dřevěná je můžete pověsit na hřebíček nebo vrut) a budete mít vysoce stylové stínění, které se dá použít i do etno interiéru. Na velká okna jich pak jednoduše dáte více vedle sebe a každý kus můžete regulovat samostatně do jiné výšky, což bude také vypadat zajímavě. Ovládají se tahem za šňůrku – tahem rovně roletu vyhrnujete, tahem do boku provázek zakotvíte v požadované výšce a tím také roletu. Nestíní úplně, spíš jenom tlumí a lámou světlo, takže pokud chcete úplnou tmu, s tímhle si ji nepořídíte, zato ovšem získáte efektní stínění. Vytvářejí příjemně hřejivé, lomené světlo.

Foto: customdrapes2u.com

Přídoní proutěné rolety – Foto: customdrapes2u.com

Foto: followpics.net

Foto: www.blindsdirect.com

Foto: www.todaysblinds.com

[nggallery id=53]

Římské rolety

Jsou alternativou látkových rolet. Namísto běžného narolovávání se ale po pravidelných úsecích látka vrství, nebo spíše řasí na sebe. Nabízejí různou propustnost světla, která je dána materiálem, od průsvitných voálových látek, které jen decentně lomí světlo, až po zcela zatemňující látky. Vzorů a barev je tu k dostání nespočet, takže variací je prakticky nekonečně do každého interiéru. Většinou bývají římské rolety k vidění s rovným spodním okrajem, ovšem některé se dají sehnat také s dolním cípem do špičky.

Foto: ireland.urbane-blinds.com

Římské rolety - Foto: vincentrose.ie

Římské rolety – Foto: vincentrose.ie

Foto: www.brightbazaarblog.com

Foto: www.eclectics.co.uk

[nggallery id=54]

Žaluzie

Jsou snad vůbec nejčastější volbou, protože po nich lidé sahají už tak nějak automaticky. Standardně bychom je mezi stylové stínění ani nezařazovali, protože zajímavým designem zrovna neoplývají. Ovšem i žaluzie můžou nadělat parádu, když namísto těch hliníkových sáhnete po přírodních dřevěných. Mohou být v různých odstínech dřeva, mořené na tmavší hnědé barvy. Fungují stejně jako hliníkové žaluzie, tedy otáčením a vysouváním lamel, ovšem namísto plastových řetízků a tyčí pro otáčení a vyhrnování lamel tu je dřevěná tyč a přírodní provázek.

Dřevěné žaluzie - Foto: peshawar.olx.com.pk

Dřevěné žaluzie – Foto: peshawar.olx.com.pk

Foto: www.7lessonsofprosperity.com

[nggallery id=55]

Plisované papírové rolety

Papírové plisované rolety jsou hodně lacinou variantou, nevypadají vůbec špatně a stojí pár korun, takže i kdyby se vám díky jejich náchylnému materiálu časem zničili, můžete si s klidným svědomím za rok koupit nové. Dodávají se s kolíčky, kterými si plisované rolety scvaknete v požadované výšce po obou stranách, takže jsou dole rovné, nebo je můžete přichytit pouze jedním kolíčkem uprostřed, což vám pak na spodním okraji vytvoří velmi pěkný vějířový efekt. K oknu se přichytávají jednoduše oboustrannou lepicí páskou jen za horní okraj. Jejich další velkou výhodou je, že je můžete snadno zastřihnout na potřebný rozměr, nebo se dokonce dají pomalovat a dekorovat podle libosti – je to pořád jen papír. Papír jako materiál pro zástěny a stínění je tradičně spojovaný s japonskými posuvnými stěnami, které se dnes taky používají na okna místo rolet nebo závěsů, ale materiálově tradiční papír vystřídaly většinou syntetické látky. Papírové plisované rolety se prodávají vesměs ve třech barevných odstínech – bílé, přírodní a černé. Kromě černé neposkytují úplné zatemnění, ale spíš jen změkčují a tlumí příchozí světlo.

Papírové plisované rolety - Foto: www.lowes.ca

Papírové plisované rolety – Foto: www.lowes.ca

Foto: www.selectblinds.com

Foto: www.walmart.com

[nggallery id=56]

Látkové závěsy

U těch asi není příliš co řešit. Věší se na klasické garnyže a mohou mít nekonečně podob. V současné době slaví opět návrat, i když se od nich s nástupem žaluzií ustupovalo. Dnes jsou atraktivní, designovou variantou, kterou můžete obohatit interiér. Jednu praktickou nevýhodu ale mají, a to že jako ve všem ostatním bytovém textilu se v nich drží prach, takže je jednou za čas budete muset vždy vyprat.

Foto: therightathome.com

Foto: therightathome.com

 [nggallery id=58]

Jak je navíc vidět, dají se rolety upevněné na samotných oknech kombinovat po stranách se závěsy, čímž vytvoříte ještě útulnější prostředí.

 

 

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz