Poškozená podlahová krytina, která je kvalitní, ale již vykazuje známky stárnutí a opotřebovanosti, si jistě zaslouží rekonstrukci. Zvláště pak jedná-li se o dřevěnou podlahu, která je původní a má v sobě zapsanou historii domu nebo bytu. Poradíme vám, jak takovou podlahu opravit, aby byla jako nová.

Kdy to má cenu?

Odborníci většinou doporučují renovovat dřevěnou podlahu, pokud má nějakou cenu, historickou hodnotu nebo má uchovávat vzpomínky či působit starobylým dojmem s patinou. Ideální na renovaci jsou masivní a třívrstvé dřevěné podlahy. V některých případech, zvláště pak jsou li v podlaze nahnilá nebo ztrouchnivělá prkna, může být rekonstrukce náročná a dražší než je krytina nová.

Pomoc odborníků

Renovace má za úkol prodloužit životnost podlahy, ale také zlepšit její vzhled a vlastnosti. Pokud má být opravdu úspěšná, je lepší využít pomoci odborníků. Důležité je hlavně broušení, které musí být prováděno do určité hloubky. Laik by mohl brousit málo nebo příliš hodně a výsledek by nebyl uspokojivý.

Menší opotřebení

Dřevěné podlaze, která je jen málo opotřebovaná, postačí obroušení špíny, starých nátěrů nebo vosku a výměna starých napadených nebo zničených částí. Ideální je nahrazovat prkna starými prkny z jiné podlahy, ale stejného dřeva. Pro zachování patiny se doporučuje ruční broušení oproti broušení strojovému.

Broušení

Výbrus se provádí u starých i nových dřevěných podlah. Hlavním důvodem je odstranění přechodů mezi podlahovými prvky, tím se dosáhne maximální rovnosti. U starých podlah se během broušení odstraňuje znečištěný, drsný a poničený povrch podlahy. Broušení se provádí několika brusnými kotouči. Postupuje se od nejhrubšího po nejjemnější.

Trhliny a spáry

před poslední fází broušení, je potřeba zkontrolovat, zda se neobjevili nějaké spáry nebo trhliny. Ty bude nutné zaplnit. Jako plnící hmota se nejčastěji používá speciální tmel, který se smíchá s brusným prachem právě broušeného povrchu. Díky tomu se dosáhne stejného odstínu tmelu a podlahy.

Poté již přichází na řadu poslední fáze broušení, a to nejjemnějším kotoučem. Po posledním broušení by měla být podlaha nová, rovná a bez mezer a spár. Posledním krokem je lakování nebo voskování.

Lakování, voskování

Poslední fází renovace podlahy je lakování nebo voskování. Povrch podlahy musí být dokonale očištěný, to znamená úplné zbavení prachu, který zbyl po broušení a veškerých nečistot. Odpověď na otázku čím natřít dřevěnou podlahu, zní lakování, olejování nebo voskování

U lakování je důležité vybrat lak se správnou tvrdostí, pružností a odolností proti chemikáliím. Na podlahu se nejprve nanese lak základní a poté lak ve vybraném odstínu. Laky se používají zásadně vodou ředitelné.

Vosky a oleje jsou oproti laku výhodnější. Při broušení je možné provést pouze lokální úpravu, která u lakování není možná. Olejování a voskování je k povrchu daleko více šetrnější. Naolejovaná podlaha má výraznější kresbu dřeva a vytvoří hezkou patinu. Ovšem lakovaná podlaha konzervuje dřevo a poskytuje snadnější údržbu.

Vrzající podlaha

Vrzající podlaha je častým důvodem, proč se přichází k její rekonstrukci. Vrzání je způsobeno tím, že je podlaha křivá. Vrzání může být způsobeno zkroucením podlahy nebo tím, že se prkna pohnula nebo oddělila od nosných trámků

Jak odstranit vrzání dřevěné podlahy?

Nejprve je potřeba zkontrolovat nosné trámky, které se nazývají polštáře a zjistit co způsobuje vrzání dřevěné podlahy. Je potřeba zjistit, zda nejsou napadené dřevomorkou nebo červotočem, a prkna ošetřit ochranným nátěrem. Pak je potřeba doplnit nebo vyměnit podsyp. Pokud nejsou prkna v rovině, dorovnávají se přidáním dřevěných prvků.