Když jsme koupili náš byt, byla to malá tmavá komůrka pod střechou. Na jedné straně zcela chyběla střešní okna, takže na člověka padal trochu stísněný pocit. Ale měl potenciál. Když jsme začínali s rekonstrukcí měla jsem v hlavě vcelku jasnou předběžnou představu o dvou věcech – podobě ložnice a kuchyně. Kuchyň jsme rekonstruovali až úplně na závěr, takže byl dostatek času na důkladné promyšlení detailů. O tom, jakou chci kuchyni jsem měla dost specifickou představu už dobrých deset let. Teď bylo jen otázkou, jak skloubit můj vkus se stylem přítele. Postupně Vám představím i zbytek našeho bytu, který je výsledkem jakéhosi kompromisu, který vznikl smícháním našich dvou ideí o zařízení bytu. Ještě předesílám, že veškeré rekonstrukční práce byly prováděny svépomocí, bez dělníků či řemeslníků. Vše prováděl přítel za mé ne příliš zdařilé asistence.
Já se snažila vnést trochu té útulné Provence a romantiky (alespoň jak jen to šlo – jak jsem psala již v předchozím článku Inspirace na Provence styl bydlení – muži u nás romantiku v bytě moc nechtějí, a ten můj teprve ne) a také nádech etno stylu, jak bude vidět v některém z příštích článků, kde Vám přinesu fotky našeho obýváku.
Návrh kuchyně
Základním stavebním kamenem, od kterého se to všechno odvíjelo byla 3D vizualizace, kterou jsem nám zpracovala. Na konci článku budete moci porovnat, jak moc se povedlo přenést původní představu do reálné podoby.
Rekonstrukce místnosti
Původní místnost byla malá a tmavá. Chybělo v ní střešní okno. Jediné světlo přicházelo z malého vikýře. Proto jsme část stěny a šikminy zbourali, příčku pod šikmou stěnou posunuli částečně více dozadu, aby se místnost o něco zvětšila a vyřezali místo na střešní okno. Po nasazení střešního okna se muselo zpracovat jeho osazení, místnost zateplit, udělat nové omítky. Podlahu jsme zpevňovali OSB deskami, poněvadž původně naprosto šíleným způsobem vrzala. Dále se nachystaly kachličky na stěny, kde byla plánována kuchyňská linka. Na podlahu z OSB desek jsme položili PVC v dekoru dřeva – PVC jsme zvolili z několika důvodů – je měkké, takže příjemné na došlap, díky tomu také lépe tlumí pády předmětů (oproti laminátové plovoucí podlaze, která je tvrdá a všechny nárazy tak přes vibrace přenáší dál), je nesmírně snadná na pokládku a také je teplejší než laminát. Výsledek je ale přitom stejně esteticky působivý. Konečným krokem bylo vymalovat na světle žlutou barvu.
Nezbytné drobnosti jako je vysekání elektřiny, příprava roury pro odsávač nebo obložení šikmé stěny bílými palubkami tu nebudu do detailu rozebírat.
[nggallery id=38]
Hotová místnost s podlahou
Takto tedy vypadala nachystaná, hotová místnost. Kuchyňská linka na zakázku byla objednaná u Truhlářství Minář. Vzhledem k atypickému tvaru místnosti, výčnělkům, komínům a absurdní nepravidelnosti všech „pravých“ úhlů jsme bohužel nemohli sáhnout po typizované sektorové lince, byť jich je na trhu v mém vysněném designu dost a dosti.
Montáž linky
Po dokončení komponentů kuchyňské linky nám mohl truhlář přijet kuchyň smontovat na místo – byl to ovšem boj, nic nepasovalo, úhly neseděly. Celá místnost je prostě nesmírně křivá.
Výsledek
Hotová kuchyň. Sami si na ni můžete udělat názor. Oproti panelákovým kuchyním je ale dostatečně prostorná. S výsledkem jsme spokojeni. Je zařízená prakticky a účelně, jak chtěl přítel, a současně má i domácký a teplý nádech v porovnání s moderními chladnými kuchyněmi, které se často podobají laboratoři.
[nggallery id=39]
Před a Po
Na začátku byla malá tmavá místnost. Ve výsledku se proměnila ve světlou prostornou kuchyň. Stálo to ale obrovské množství práce a nervů.
Dřez a deska skvělé, ale ta baterie je tedy opravdu nehododící se. Ke žluté lince bych ale volila stejně spíše lesklou nebo matnou černou granitovou nebo mramorovou desku. Společeně s bílým obkladem by to v takto malé místnosti udělalo mnohem lepší službu než přemíra dřevěného motivu a žluté barvy..
žluta kuchyň je určitě zajímavé řešení, po technické strance hezky vymyšleno, ale výrazem „v provensálském stylu“ si nejsem jistá. Žluté skříňky jsou zajimavé, ale za žlutí barvě na stěně je už typicky české nepovedemé řešení. Barva kachlíku mi k této kuchyni taky nesedí a spára mezi nimi už vůbec. Zkusila bych spíš jednoduchou bílou nebo jemnou „aqua“ barvu. Rozhodně se vyvarovat žlutých stěn. Myslím, že už jsme dál a že se to v tomto případě opravdu tluče.