Inspirace na Provence styl bydlení

provence obývací pokoj

Interiéry v našich podmínkách bývají poslední dobou zařizovány spíše jednoduchým moderním stylem. I ten samozřejmě může být svým způsobem útulný, ale tmavé barvy (lamina v imitaci tmavého dřeva) v kombinaci s kovovými a skleněnými plochami mohou působit spíše chladně, pokud nejsou doplněny alespoň o zajímavé dekorace. My se budeme na těchto stránkách zaměřovat spíše na útulnější a domáčtější styl bydlení, který je inspirován provence interiéry s kapkou vintage. Výsledkem bývají světlé interiéry laděné do přírodních materiálů i barev, někdy s romantickými prvky a květinovými vzory. Celkově vzato nejsou odlišné styly interiérů u nás příliš rozšířené. České domácnosti bývají zařízeny jednoduše a účelně nábytkem z lamina, což je asi dáno především jeho cenou. Češi se snaží nakupovat levně a proto u nás není   k vidění provence či etno styl bydlení. Originální a jiné než středoproudové vybavení totiž většinou stojí majlant, za všechno co je mimo standard se šíleně platí.

Originalita v interiérech ale nemusí nutně stát veškeré vaše úspory. Pokud se člověk nebojí nakupovat nábytek z druhé ruky, není problém zajímavě vybavit byt či dům, který bude mít osobnost a bude vyjadřovat tu vaši.

 

Základy Provence interiérů

Světlé barvy Provence styluPokud se Vám také bydlení ve stylu Provence líbí, ale nevíte, jak na něj, měli byste si osvojit několik základních pravidel. Pro vytvoření útulného, rustikálního interiéru se zaměřte především na přírodní materiály. Nábytek z dřevotřísky potažený fólií, který je bez nápadu stlučený z několika rovných desek stojí pomalu totéž co masivní dřevěná komoda, pokud umíte nakupovat na správných místech a máte trpělivost hledat ten správný kus. Volte proto dřevěný masiv, ideální je odstín dubu, který zkombinujte s dřevem natřeným na bílo. Nebojte se, že by se dvě komody jedna dřevěná hnědá a jedna bílá vedle sebe bily. Naopak kouzlo Provence je ve správném sladění detailů a kontrastů. Mít nábytek stejného tvaru, barvy a provedení vyskládaný vedle sebe jako vojáčky Vám tu správnou atmosféru nevytvoří. Na zdi volte světlejší odstíny, ale nebojte se barev.

Dřevěný nábytek doplňte o kované prvky. Černé kovové posezení na verandu, kovová postel nebo regál. Klidně i jen kovový stojan na láhve s vínem do kuchyně. Kovové doplňky nebo kousky nábytku, obzvláště, pokud jsou zajímavě tvarované a kroucené interiér vybavený masivním nábytkem odlehčí a dodá mu vzdušnost.

Mezi přírodní materiály, které byste neměli zapomenou využít patří proutí. Proutěné košíčky slouží jako praktické úložné prostory na drobnosti a skvěle Vám interiér doplní.

 

Polštářky s květinovými vzory - foto Bellarose.cz

Využívejte bytové látky

Proč vlastně působí Provence styl bydlení tak útulně? Jednak je to právě díky použití přírodních materiálů, ale také díky bytovým textiliím. Na masivní židle do kuchyně pořiďte látkové prošívané sedáky, do oken pověste závěsy a nebojte se všude rozmístit polštářky s květinovými vzory.

 

 

Nebojte se květinových vzorů

Chápu sice, že tato část dělá hodně lidem, hlavně mužům u nás problémy. Ladit interiéry do romanticka u nás opravdu nejsme zvyklí, takže to spoustě lidí připadá zvláštní. Květinové vzory, ale dotvářejí domáckou atmosféru a dodávají tu správnou kapku vintage, o které jsme mluvili. Dříve se totiž květované látky používaly často a tak v některých z nás, kterým se tento styl líbí vyvolává trochu nostalgie po dobách našich babiček.

Provence interiér

 

Provence, to je nápaditější nábytek s projevy řemeslného umu

Kvůli snižování nákladů na výrobu nábytku si dnes obvykle v obchodech s nábytkem koupíte vesměs kusy z rovných desek smontovaných k sobě. Z dnešního moderního nábytku se vytratil onen um truhlářů. Pokud si ale chcete interiér zařídit v duchu Provence, vybírejte si nábytek se zajímavějšími řezbářskými detaily. Frézované části, dokulata frézované nohy stolů jsou tím pravým.

 

2 komentářů k “Inspirace na Provence styl bydlení”

  1. Marta Hošková napsal:

    Je to skutečné nádherné. Pošušňáníčko pro oči i duši. Ď. MH

  2. Eliška Doležalová napsal:

    Přivítala bych více informací o bílém nábytku bez patiny-Aby se nábytek co nejvíce přibližoval provensál.stylu.Děkuji

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz