Chystáte se na zimní dovolenou? Nezapomeňte na tyto tipy proti zlodějům

Dovolená v zimě je bezpochyby příjemným zpestřením studených a sychravých dní. Dostatek slunce, moře nebo zasněžený svah, pohodová atmosféra, to vše nám pomáhá zrelaxovat a odpoutat se od běžných, každodenních starostí. O to těžší jsou pak návraty domů. Aby ten návrat však nebyl i s nepříjemným překvapením, měli byste dodržet několik bezpečnostních opatření a zásad, které ochrání váš dům nebo byt v době, kdy vy odpočíváte. Opuštěné příbytky jsou totiž pro zloděje hotovým rájem.

Zima stále není pro zloděje vrcholnou sezónou. Se stále větší popularitou zimních dovolených se jí však brzy může stát. Zlodějům oproti létu hraje do karet například dřívější tma a prázdnější ulice. Přitom většinou postačí myslet na prevenci a nezapomenout na pár jednoduchých úkonů a šanci, že váš příbytek vykradou, radikálně snížíte.

Nainstalujte si světla s pohybovým senzorem

Jako prevence fungují taková světla výborně. Většina zlodějů totiž znejistí, pokud se při jejich plížení se k domu rozsvítí světlo. Jak se říká, příležitost dělá zloděje, a právě světlo s pohybovým senzorem může tuto příležitost zmařit. Pohybový senzor na světle je však dobrý nápad i obecně. Mnohokrát pomůže i vám při pozdním příchodu z práce nebo setkání s přáteli, když vám osvětlí prostranství před domem.

Světla vám mohou pomoci i jinak. Zakupte si interiérové ​​světla s časovačem nebo smart lighting systémem, díky kterému navodíte zdání obývaného příbytku, i když budete pryč.

Požádejte sousedy, aby měli oči otevřené

Ať už bydlíte v domě nebo bytě, s velkou pravděpodobností kolem vás bydlí další lidé. Říká se, že dobrý soused je k nezaplacení, a vaše dovolená může být právě tím obdobím, kdy se to potvrdí. Požádejte sousedy, zda by čas od času nezkontrolovali okolí vašeho domu nebo, pokud jim dostatečně důvěřujete, i dům nebo byt samotný. Podle statistik je v úzkých a soudržnějších komunitách mnohem menší kriminalita. Není se čemu divit, lidé s dobrými vztahy se o sebe navzájem více zajímají a je mnohem těžší využít něčí dovolenou k nezvané návštěvě jeho obydlí, pokud mu chodí sousedé zalévat květiny.

Rovněž můžete sousedy požádat o to, aby navodili dojem, že jste doma. Mohou používat vaši popelnici nebo vám vybírat poštovní schránku. A než klíč nechávat pod rohožkou, raději ho rovněž svěřte důvěryhodným sousedům.

Nezapomeňte na pojištění domácnosti

Pojištění sice nefunguje jako prevence, ale v případě, že již k vloupání došlo, budete za něj více než vděční. Někdy jsou totiž zloději šikovnější než všechna důmyslná opatření, která jste si proti nim přichystali. Pojištění domácnosti je v tomto případě nejvhodnější, pojišťuje totiž vybavení vaší domácnosti, tedy to, co si většinou zloděj s sebou vezme. Hodit se však může také pojištění nemovitosti, a to právě pro případy, kdy zloději při svém vloupání poškodí samotnou budovu nebo část jejího konstrukce, jako například zárubeň, okna nebo střechu.

Nevzbuzujte zbytečnou pozornost

Zloděj málokdy vejde do domu, který jim slibuje malou nebo žádnou kořist. Naopak luxusní příbytky představují dostatečnou motivaci k překonání strachu a překážek. Samozřejmě nemá smysl si kvůli potenciální hrozbě vloupání něco odpírat nebo schovávat. Přece jen však můžete udělat několik jednoduchých úprav. Pokud máte doma drahou elektroniku, malby, nábytek nebo cokoli jiného, ​​co by mohlo vzbudit zájem, zkontrolujte, zda to není z ulice až příliš na očích. Nemusíte přemisťovat celý interiér a schovávat vaše cennosti z dohledu, proč však neudělat malé úpravy, které mohou pomoci?

Fotky házejte na sociální sítě až po dovolené

Často se stává, že lidé, kteří se chystají na dovolenou, ať už v létě nebo zimě, dávají všem na vědomí, kam, jak a na jak dlouho odjíždějí. Je přirozené, že se chcete podělit o svou radost, ale v dnešní době lze jen těžko odhadnout, kdo všechno uvidí vaše příspěvky na sociálních sítích. Dáváte velmi jasně najevo, že váš příbytek bude opuštěný, proto si dvakrát rozmyslete, zda se o své hezké chvíle nepodělit až po bezpečném a příjemném návratu domů.

Vložit komentář

počítadlo.abz.cz